Редица проучвания сочат, че в последните години все повече хора страдат от алергии, причинени от полени и замърсявания. В началото на активния пролетен сезон се обръщаме към д-р Ралица Калинова, педиатър в медицински център „Доверие”, за съвети и препоръки какво да правим, ако детето ни проявява симптоми на сезонна алергия.

 

-   Д-р Калинова, по какво да различим сезонната алергия при детето си от хранителна алергия, вирус или друго заболяване?
-   Сезонните алергии се асоциират обикновено с алергичен ринит и алергичен конюнктивит. Най-честите симптоми при тях са бистър секрет от носа, кихане, зачервяване, сърбеж и сълзене от очите. Алергичният ринит и конюнктивит се проявяват през пролетта, лятото и есента и са свързани с цъфтежа на дървета и треви и отделянето на алергена, към който даден човек е алергичен. При хранителните алергии няма връзка между времето за изява на симптомите и сезона. Този вид алергии се характеризират със симптоми от страна на храносмилателната система и кожата и се появяват още с включването на нови храни при кърмачета и в ранна детска възраст. Как да различим алергичния ринит от най-обикновена настинка с хрема? При вирусна инфекция продължителността на симптомите е по-кратка – до 14 дни, секретът от носа се променя от бистър към белезникавожълт, сърбеж липсва, а хремата често е съпроводена от болки по цялото тяло, фебрилитет и обща отпадналост.



-   На каква възраст може да се прояви за първи път?
Алергичният ринит и конюктивит могат да се появят на всяка възраст, най-често между 8 – 20 години. Ако родителите имат прояви на сезонна и други видове алергии, то вероятността детето да развие алергичен ринит е много по-голяма.

-   Кои са най-честите причинители на сезонни алергии?
-   Главната причина за сезонните алергии са полените, разпространяващи се от вятъра при цъфтежа на дървета и треви.



-   Има ли лек за сезонната алергия? Как бихме могли да облекчим симптомите на детето?
-   За да предпазим детето от сезонни алергии или поне да отдалечим тяхната изява във времето, първо трябва да избегнем тяхното възникване. Бих препоръчала да се избягва излизането навън в дните с повишена концентрация на полени или да се сведе до минимум престоят на открито. Имайте предвид че концентрацията на полени е най-висока до 10 часа сутрин. След разходка измивайте лицето на детето и промивайте нослето с физиологичен разтвор. Ако все пак се появят симптоми на алергия, консултирайте се с педиатър или детски алерголог. Според степента на изява и тежестта на оплакванията той ще прецени от какво лечение се нуждае детето – локален назален спрей, антихистамин или кортикостероид.

Д-р Ралица Калинова извършва прегледи, консултации и изследвания на деца в медицински център „Доверие”, гр. София. За повече информация и записване на час: 02 / 40 36 100.

Последна редакция: чт, 30 апр 2015, 11:44 от Реклама